Делегација Града Шангаја, предвођена Куанг Пенгом, замеником директора Бироа за послове са грађанима, посетила је Градски центар за социјални рад у Београду Одељење Врачар. Циљ посете био је да се гости из Кине упознају са системом функционисања и начином на који се социјалне услуге спроводе у Граду Београду.
Пре посете Градском центру, шангајску делегацију у Старом двору угостио је члан Градског већа Драгомир Петронијевић, а састанку су присуствовали и Јасмина Ивановић, подсекретар Секретаријата за социјалну заштиту, Јована Вазура, помоћница директора Градског центра за социјални рад у Београду, као и Невенка Никић Симатковић, директорка Прихватилишта за одрасла и стара лица.
Домаћини посете кинеске делегације Одељењу Врачар, Јована Вазура, помоћница директора ГЦСР и Жељка Полуга руководилац Одељења Врачар, госте су упознали са начином рада и функционисања Градског центра за социјални рад у Београду, као и о положају и заштити старијих суграђана што је госте посебно интересовало.
Том приликом Вазура је истакла да је на евиденцији ГЦСР у 2017. било 107.806 корисника социјалне и породично-правне заштите, а од тога 20.087 су корисници који имају 65 и више година.
– Од услуга које се финансирају из Републичког буџета, старији корисници су у највећој мери користили додатак за туђу негу и помоћ, као и увећани додатак, укупно њих 3.059 старијих од 65 година, затим смештај у установу социјалне заштите – ову услугу у 2017. години користило је 1.904 старија корисника, затим новчану социјалну помоћ коју је у прошлој години примало 1.101 старијих корисника, док је старатељском заштитом било обухваћено 620 старијих лица – рекла је Вазура и додала да је на евиденцији ГЦСР у 2017. години било је 3.311 старијих особа са инвалидитетом.
Што се тиче мера и облика заштите које се финансирају из буџета Града Београда, Јована Вазура је нагласила да је током протекле године евидентираним старијим корисницима у највећој мери је пружена је услуга Помоћ у кући и право на Једнократну помоћ.
– Помоћ у кући се обезбеђује лицима која услед старости, хроничне болести или инвалидитета имају ограничене физичке способности и могућност да задовоље свакодневне основне личне и животне потребе. У току 2017. године услугом Помоћ у кући било је обухваћено 3.026 старијих корисника. Услугу Персоналне асистенције у 2017. години користило је 53 корисника, а право на бесплатан оброк свакодневно користи око 12.000 Београђана међу којима су и старији суграђани – објаснила је Вазура.
Она је навела да је у 2017. години исплаћено 9.917 решења за Једнократну помоћ, а у првој половини ове године 6.380, док је за Интервентну једнократну помоћ исплаћено 877 решења у 2017. години, а у првих шест месеци ове године 676 решења.
– Одлуком о правима и услугама социјалне заштите од 2018. године, између осталих, уведено је и ново право- Повремена једнократна новчана помоћ за кориснике права на НСП старије од 65 година и до краја јула донето је 702 решења о признавању овог права- изјавила је Вузара
Домаћини ове посете упознали су госте из Кине и са карактеристикама Одељења Врачар, и нагласили да старосна структура становништва Врачара спада у најстарије у Београду јер је просечна старост становништва Београда око 42 године, док је на Врачару 44,5 година, као и да је на евиденцији општинског Одељења Градског центра за социјални рад Врачар у току 2017. године било 4.203 корисника социјалне и породично-правне заштите, а од тог броја старији корисници чине 25 одсто.