GC BEOGRAD

Istorijat

Rešenjem Skupštine grada od 12. decembra 1991. godine osnovan je Gradski centar za socijalni rad u Beogradu  (GCSR) kao jedinstvena ustanova za obavljanje socijalne i porodično-pravne zaštite građana Beograda. 
Do formiranja GCSR ovu društvenu funkciju obavljali su opštinski centri za socijalni rad. Prvi opštinski centar za socijalni rad na teritoriji Beograda, ali i cele tadašnje Jugoslavije, osnovan je na opštini Palilula, 1956. godine, sa osnovnim zadatkom da prati razvoj socijalnih problema na području opštine, odnos porodice i deteta i da im pomaže u otklanjanju ličnih i porodičnih problema. Početkom 1957. godine osnovan je centar za socijalni rad Vračar. U toku 1957. godine formiran je Centar za rad sa decom, omladinom i odraslima na teritoriji opštine Stari grad koji 1962. godine funkcioniše pod nazivom Centar za socijalni rad. Centar za socijalni rad opštine Zemun nastaje iz psihološko pedagoškog savetovališta osnovanog krajem 1957. godine. Sličan razvojni put ima i Voždovac gde je iz pedagoško-psihološkog savetovališta razvijen Centar za socijalno-pedagoški rad 1959. godine, odnosno Centar za socijalni rad 1961. godine. U toku 1958. godine konstituisani su centri za socijalno-medicinski rad u opštinama Novi Beograd i Čukarica. Odluka o osnivanju Centra za sociajlno -medicinski rad na području opštine Savski venac doneta je 1957. godine, ali je Centar počeo sa radom 1960. goidne. Od 1959. godine u opštini Zvezdara funkcioniše Centar za socijalno-medicinski rad koji prerasta u Centar za socijalni rad 1961. godine.
Što se tiče prigradskog beogradskog područja, prvi centar za socijalni rad osnovan je u opštini Mladenovac 1969. godine. U periodu 1972-1976 godine centri za socijalni rad formirani su i u ostalim beogradskim opštinama: Sopotu (1972), Grockoj (1973), Rakovici, Lazarevcu i Barajevu (1975) i u Obrenovcu (1976).
Na kraju, najmlađi centar za socijalni grad na teritoriji Beograda je Odeljenje Surčin Gradskog centra za socijalni rad koje je počelo sa radom početkom 2009. godine, nakon što je prethodne godine formirana GO Surčin.
U ovaj pregled neophodno je uvrstiti dve ustanove koje su dale značajan doprinos razvoju socijalne zaštite u Beogradu, a koje su se kasnije integrisale u Gradski centar za socijalni rad u Beogradu. To su: Savetovalište za brak i porodicu (formirano 1985. godine) i Zavod za proučavanje socijalnih problema, koji je od osnivanja (1958. godine) imao status razvojno-istraživačke institucije u sistemu socijalne zaštite Beograda.

Integracijom navedenih ustanova nastao je sadašnji organizacioni model GCSR, koji obuhvata:

•   17 opštinskih odeljenja za socijalni rad u čijoj je nadležnosti realizacija  neposredne zaštite građana

•   Odeljenje za poslove planiranja i razvoja kojim se ostvaruje funkcija praćenja i proučavanja socijalnih problema i unapređivanja delatnosti GCSR

  Odeljenje za savetodavno  preventivni rad – Savetovalište za brak i porodicu kao odeljenje specijalizovano za savetodavno-terapijski, medijacijski, konsultativni i preventivni  rad sa pojedincima, parovima i porodicama

 Jedinica za internu reviziju

• Odsek za  opšte poslove i odsek za finansijsko-računovodstvene poslove

Pretraga

Kol Centar

magazin
 

ELEKTRONSKI MAGAZIN

Informator

Informacije o socijalnim davanjima

Arhive

Skip to content